Instrukcja instalacji inteligentnego domu budynku eHouse do samodzielnego montażu.


System eHouse - Inteligentny dom, Inteligentny budynek na każdą kieszeń, wymagania i oczekiwania.

Wiele osób budując dom, nie decyduje się na stosowanie automatyki domowej, ze względu na wysokie koszty tych instalacji (dochodzące do 100 000 PLN dla domu o powierzchni 100m2). Systemy te w naszym kraju są traktowane jako wyposażenie luksusowe za bardzo wygórowaną cenę. Wychodząc na przeciw inwestorom, którzy ze względu na ograniczony budżet rezygnują z inteligentnej instalacji, pragniemy przedstawić rozwiązanie, które będzie wielokrotnie tańsze i równie dobre jak systemy inteligentnych domów z najwyższej półki "finansowej".
Inteligentny dom eHouse jest rozwiązaniem, w którym w przeciwieńtwie do innych systemów nie płaci się za pojedyńczą lampkę czy włącznik, lecz za cały sterownik (RoomManager - pozwalający na podłączenie do 24 odbiornikow elektrycznych, 12 włączników lub czujników cyfrowych, 8 czujników analogowych). Jest urządzeniem integrującym konwencjonalną instalację elektryczną z inteligentną, nie narzucając inwestorowi konkretnych elementów wykończenia domu. Ponadto projekt i instalacja może być wykonana we własnym zakresie, przez inwestora lub zlecona lokalnemu elektrykowi czy instalatorowi.
Poniżej przedstawiamy komplet dokumentacji umożliwiający samodzielną instalację systemu inteligentnego domu eHouse.

Instalacje Inteligentnego domu eHouse można podzielić na parę kroków:

Instalację okablowania niskonapięciowego


Instalację okablowania wysokonapięciowego 230V.

  • Odłączenie wszystkich sterowników RM, EM, HM od modułu przekaźników
  • podłączenie źródeł 230V przez obwód przekaźnika do wybranych odbiorników zgodnie z projektem
  • Dokładną weryfikację połączeń przed włączeniem urządzeń automatyki i zasilania
  • Sprawdzenie woltomierzem zgodności napięć zasilających w określonych punktach systemu, przed podłączeniem automatyki.
  • Podłączenie napiecia 230V do modułu przekaźników jeśli jest wymagane
  • Powtórne sprawdzenie napięć zasilających czy nie wystąpią zwarcia i przebicia w systemie, które uszkodziły by całą elektronikę
  • Podłączenie układów automatyki do okablowania.
  • Sprawdzenie działania systemu.


Sercem systemu inteligentnego domu są sterowniki RoomManager, HeatManager, ExternalManager. Wszystkie są zbudowane na bazie jednej płytki drukowanej i różnią się tylko podłączonymi modułami peryferyjnymi pozwalającymi na specyficzne cechy danego sterownika.

Główne cechy modułów to:
Główne różnice sterowników HeatManager RoomManager ExternalManager
Firmware heart_18f872*.bin comp_18f872*.bin comp_18f872*.bin
Odbiór i nadawanie IR nie tak nie
Odbiór RF (opcjonalnie - podłączony dodatkowy moduł RF) nie nie tak
Lokalna obsługa BlueTooth (opcjonalnie - podłączony dodatkowy moduł do UART2) nie tak nie
Obsługa rolet, markiz, bram, systemu zabezpieczeń nie nie tak
Funkcje UART2 Rekuperator Amalva REGO 400HE lub podobny z tym samym sterownikiem moduł BlueTooth zwiększający zasięg InputExtender'y do podłączenia czujników alarmowych
Liczba wejść analogowych 16 8 8
Sterowanie podczerwienią - pilotem SONY nie tak nie
Sterowanie Pilotem Miniaturowym nie tylko podczerwień IR, zmiana programów tylko RF, 7 kombinacji przycisków zaprogramowane indywidualnie funkcje

Zdjęcia poszczególnych sterowników przedstawione są poniżej
  • Sterownik RoomManager, HeatManager, ExternalManager (bez wmontowanych opcjonalnych akcesoriów)
    Sterownik RoomManager, HeatManager, ExternalManager (bez wmontowanych opcjonalnych akcesoriów)
  • Sterownik ExternalManager z wbudowanym odbiornikiem RF 433MHz (do sterowania roletami, bramami, systemem zabezpieczeń).
    Sterownik ExternalManager z wbudowanym odbiornikiem RF 433MHz (do sterowania roletami, bramami, systemem zabezpieczeń).
  • Sterownik RoomManager z wbudowaną obsługą podczerwieni IR - wysyłanie nauczonych sygnałów pilotów i odbiór w standardzie SONY (do zaawansowanego sterowania pomieszczeniami).
    Sterownik RoomManager z wbudowaną obsługą podczerwieni IR - wysyłanie nauczonych sygnałów pilotów i odbiór w standardzie SONY (do zaawansowanego sterowania pomieszczeniami).
  • Sterownik HeatManager (do zarządzania kotłownią, ogrzewaniem, wentylacją, kolektorami słonecznymi itd.).
    Sterownik HeatManager (do zarządzania kotłownią, ogrzewaniem, wentylacją, kolektorami słonecznymi itd.).

System inteligentnego domu, budynku eHouse (zastosowane złącza, przewody, elementy) został tak zaprojektowany, aby umożliwić w oparciu o poniższą dokumentację, bardzo szybką instalację, nawet osobom nie będącym profesjonalnymi instalatorami tego typu urządzeń. Akcesoria dodatkowe i złącza potrzebne do instalacji sterowników RoomManager, HeatManager, ExternalManager przedstawione są poniżej
  • Akcesoria sterowników RoomManagera (RM), ExternalManager (EM), HeatManager (HM).Akcesoria sterowników RoomManagera (RM), ExternalManager (EM), HeatManager (HM).
  • Główne elementy systemu eHouse.
    Główne elementy systemu eHouse.

Aby wykonać instalację inteligentnego domu potrzeba tylko kilku narzędzi, które bardzo uproszczą i przyśpieszą obróbkę przewodów, zaciskanie i montowanie złącz, oraz montaż i demontaż poszczególnych modułów. Wymagane narzędzia do instalacji inteligentnego domu eHouse poza lutownicą to:
  • Narzędzia ułatwiające instalację okablowania (zaciskanie złącz systemowych).Narzędzia ułatwiające instalację okablowania (zaciskanie złącz systemowych eHouse).
  • Narzędzie do przygotowania przewodów (odizolowywanie wyprowadzeń szczególnie dla przewodów 230V).Narzędzie do przygotowania przewodów (odizolowywanie wyprowadzeń szczególnie dla przewodów 230V).

Schematy według których należy przeprowadzić instalację systemu eHouse znajdują się poniżej.
Stosując się bezwarunkowo do tych rysunków każdy może samodzielnie wykonać, lub zlecić lokalnemu elektrykowi czy instalatorowi wykonanie instalacji systemu eHouse.
  • Uproszczony schemat blokowy instalacji systemu eHouse.
    Uproszczony schemat blokowy instalacji systemu eHouse.
  • Schemat połączeń instalacji inteligentnego domu eHouse.Schemat połączeń instalacji inteligentnego domu eHouse.

Jak widać ze schematu systemu eHouse, posiada on 2 magistrale, które tworzą niskonapięciową sieć przewodów łączącą moduły systemu inteligentnego domu:
  • Magistrala danych eHouse (RS-485 Full Duplex).
    Magistrala danych eHouse (RS-485 Full Duplex).
  • Zasilanie systemu eHouse (+5V(*),0V,+12V).
    Zasilanie systemu eHouse (+5V,0V,+12V).
    (*) zasilanie 5V jest to niepodtrzymane zasilanie przekaźników, w przypadku zastosowania przekaźników na inne napięcia (max 12V) należy zasilić tą linię właściwym napięciem dla przekaźników

Magistrale te łączą ze sobą moduły przekaźników, które pełnią funkcję rozdzielaczy, umożliwiając łączenie do nich sterowników głównych (RoomManagerów, ExternalManagera, HeatManagera), przy pomocy kilku wygodnych złącz zaciśniętych na stałe na przewodach. Jedynie magistrala zasilająca jest lutowana bezpośrednio do modułu przekaźników, ze względu na zapewnienie bezawaryjności pracy systemu i ograniczeniu rezystancji styków. Instrukcja podłączenia modułu przekaźników do okablowania systemowego przedstawiona jest poniżej:

Instalacja modułu przekaźników. Instalacja modułu przekaźników dla inteligentnego domu eHouse


Moduł przekaźników poza rozdzielaczem magistrali posiada wbudowane przekaźniki, które mogą być zabezpieczone bezpiecznikami np. polimerowymi.
  • Bezpieczniki polimerowe do zabezpieczenia przekaźników.
    Bezpieczniki polimerowe do zabezpieczenia przekaźników.
    Dla dodatkowej ochrony urządzeń można w miejsce zrór na module przekaźników wstawić bezpieczniki polimerowe na żądany prąd i napięcie
  • Przekaźniki zastosowane w systemie do włączania urządzeń elektrycznych.
    Przekaźniki zastosowane w systemie do włączania urządzeń elektrycznych.

Przekaźniki służą do włączania i wyłączania urządzeń o napięciu, prądzie i mocy mniejszej od parametrów znamionowych przekaźników. Aby uzyskać małą rezystancję styków i dobre połączenie z urządzeniami podłączonymi do styków wyjściowych przekaźników, połączenia te są także lutowane (co zapewnia długotrwałą i bezawaryjną pracę systemu). Zabezpiecza to przed iskrzeniem styków i ich grzaniem co występuje, gdy kontakt ma dużą rezystancję. W przypadku uszkodzeń przekaźników (co raczej się nie zdaża, o ile nie podłączamy pod przekaźniki odbiorników o zbyt dużej mocy lub o charakterze indukcyjnym). Najprościej jest go po prostu wylutować i wstawić w tym samym miejscu nowy (Należy pamiętać aby przed taką operacją odłączyć wszystkie złącza, wyłączyć zasilanie magistrali (+5,0,+12) i napięcie zasilające 230V lub bezpiecznik główny.
Alternatywnie zamiast modułu przekaźników można zastosować samodzielne przekaźniki montowane na szynę instalacyjną w rozdzielni centralnej lub lokalnej. Konieczne jest jednak w tym przypadku samodzielne rozprowadzenie magistrali danych RS-485.
Łączenie modułów przekaźników ze sterownikami głównymi (RoomManager, HeatManager, ExternalManager) odbywa się przy pomocy złącz J1 (RS-485), J2 (zasilanie +12V), J5 (wyjścia cyfrowe). Wykonanie okablowania i podłączenie odpowiednich złącz przedstawione jest poniżej.

Podłączenie okablowania do sterowników RoomManagera, ExternalManagera, HeatManagera.

Podłączenie okablowania do sterowników RoomManagera, ExternalManagera, HeatManagera.

Dodatki: